AnasayfaForumlarDallıkavak FMResimlerKonuk DefteriHaberlerHaber Gönderin
dallikavakkoyufm.com :: Başlığı Görüntüle - AHMET GÃœVEN - ÇÃRÇÃN
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

AHMET GÃœVEN - ÇÃRÇÃN

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    dallikavakkoyufm.com Forum Ana Sayfası -> AHMET GÃœVEN
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
mahbay
Newbie
Newbie

MesajTarih: Prş Oca 03, 2013 4:06 am    Mesaj konusu: AHMET GÃœVEN - ÇÃRÇÃN Alıntıyla Cevap Ver

ÇÃRÇÃN
Çirçin (Özcan’larýn atasý) amca, toplumda sevilen, sayýlan ak sakallý bir ihtiyarmýþ. Pýnarbaþý’nda gezerken kýlýk kýyafet yasasýndan dolayý sakalý kesilmek
istenir. Çirçin amca bunu hakaret sayar ve karþý koyar. Bunun üzerini tutuklanýr ve hapise atýlýr. Ãçerde herkes Türkçe konuþuyor ve konuþulanlar da ihtiyarý
açmaz. Herkesin ziyaretçisi gelir, Çirçin amcanýn ne geleni olur ne de gideni.
Gözlerinden Kýrkýsrak tüten Çirçin amca ellerini yukarý kaldýrarak ‘’ya Xade
ja mýnra Kurmaca ki býþine (ya Allah bana bir Kürt gönder)’’ der. Bir kaç gün
sonra bir Kürt yakalanýr getirilir. Gardiyan ‘’al ihtiyar sana bir Kürt getirdim’’der. ‘’Hiç olmazsa sohbet ederiz’’diyen Çirçin amca hal hatýr sorduktan
sonra, bakar adam namazlý, niyazlý ‘’navi ta ba xer (adýný baðýþla)’’diye sorar.
Adam’’navi mýn Osman-e Dellýk’e (adým Kancýk Osman)’’ deyince, Çirçin amca
tekrar elini yukarý kaldýrmýþ ‘’ya Xade mýn la ta Kurmancak xast, mýn Osmane Dellýk’e naxast (ya Allah ben senden bir Kürt istedim, Kancýk Osman’ý istemedim)’’demiþ. Çirçin amcadan kalma bu özdeyiþ o günden beri Ãç Toroslar’da
sýrasý geldiðinde kullanýlagelmiþ.
Çirçin (Özcan’larýn atasý) amca, toplumda sevilen, sayýlan ak sakallý bir ihtiyarmýþ. Pýnarbaþý’nda gezerken kýlýk kýyafet yasasýndan dolayý sakalý kesilmek
istenir. Çirçin amca bunu hakaret sayar ve karþý koyar. Bunun üzerini tutuklanýr ve hapise atýlýr. Ãçerde herkes Türkçe konuþuyor ve konuþulanlar da ihtiyarý
açmaz. Herkesin ziyaretçisi gelir, Çirçin amcanýn ne geleni olur ne de gideni.
Gözlerinden Kýrkýsrak tüten Çirçin amca ellerini yukarý kaldýrarak ‘’ya Xade
ja mýnra Kurmaca ki býþine (ya Allah bana bir Kürt gönder)’’ der. Bir kaç gün
sonra bir Kürt yakalanýr getirilir. Gardiyan ‘’al ihtiyar sana bir Kürt getirdim’’der. ‘’Hiç olmazsa sohbet ederiz’’diyen Çirçin amca hal hatýr sorduktan
sonra, bakar adam namazlý, niyazlý ‘’navi ta ba xer (adýný baðýþla)’’diye sorar.
Adam’’navi mýn Osman-e Dellýk’e (adým Kancýk Osman)’’ deyince, Çirçin amca
tekrar elini yukarý kaldýrmýþ ‘’ya Xade mýn la ta Kurmancak xast, mýn Osmane Dellýk’e naxast (ya Allah ben senden bir Kürt istedim, Kancýk Osman’ý istemedim)’’demiþ. Çirçin amcadan kalma bu özdeyiþ o günden beri Ãç Toroslar’da
sýrasý geldiðinde kullanýlagelmiþ.

ahmet güven

www.dallikavakkoyufm.com
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    dallikavakkoyufm.com Forum Ana Sayfası -> AHMET GÃœVEN Tüm saatler GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız