AnasayfaForumlarDallkavak FMResimlerKonuk DefteriHaberlerHaber Gnderin
dallikavakkoyufm.com :: Bal Grntle - AHMET GÜVEN - ÇÝRÇÝN
 SSSSSS   AramaArama   Kullanc GruplarKullanc Gruplar   ProfilProfil   zel mesajlarnz kontrol etmek iin login olunzel mesajlarnz kontrol etmek iin login olun   GiriGiri 

AHMET GÜVEN - ÇÝRÇÝN

Yeni Balk Gnder   Cevap Gnder    dallikavakkoyufm.com Forum Ana Sayfas -> AHMET GÜVEN
nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
mahbay
Newbie
Newbie

Kayt: Feb 19, 2011

MesajTarih: Pr Oca 03, 2013 4:06 am    Mesaj konusu: AHMET GÜVEN - ÇÝRÇÝN Alntyla Cevap Ver

ÇÝRÇÝN
Çirçin (Özcan’larýn atasý) amca, toplumda sevilen, sayýlan ak sakallý bir ihtiyarmýþ. Pýnarbaþý’nda gezerken kýlýk kýyafet yasasýndan dolayý sakalý kesilmek
istenir. Çirçin amca bunu hakaret sayar ve karþý koyar. Bunun üzerini tutuklanýr ve hapise atýlýr. Ýçerde herkes Türkçe konuþuyor ve konuþulanlar da ihtiyarý
açmaz. Herkesin ziyaretçisi gelir, Çirçin amcanýn ne geleni olur ne de gideni.
Gözlerinden Kýrkýsrak tüten Çirçin amca ellerini yukarý kaldýrarak ‘’ya Xade
ja mýnra Kurmaca ki býþine (ya Allah bana bir Kürt gönder)’’ der. Bir kaç gün
sonra bir Kürt yakalanýr getirilir. Gardiyan ‘’al ihtiyar sana bir Kürt getirdim’’der. ‘’Hiç olmazsa sohbet ederiz’’diyen Çirçin amca hal hatýr sorduktan
sonra, bakar adam namazlý, niyazlý ‘’navi ta ba xer (adýný baðýþla)’’diye sorar.
Adam’’navi mýn Osman-e Dellýk’e (adým Kancýk Osman)’’ deyince, Çirçin amca
tekrar elini yukarý kaldýrmýþ ‘’ya Xade mýn la ta Kurmancak xast, mýn Osmane Dellýk’e naxast (ya Allah ben senden bir Kürt istedim, Kancýk Osman’ý istemedim)’’demiþ. Çirçin amcadan kalma bu özdeyiþ o günden beri Ýç Toroslar’da
sýrasý geldiðinde kullanýlagelmiþ.
Çirçin (Özcan’larýn atasý) amca, toplumda sevilen, sayýlan ak sakallý bir ihtiyarmýþ. Pýnarbaþý’nda gezerken kýlýk kýyafet yasasýndan dolayý sakalý kesilmek
istenir. Çirçin amca bunu hakaret sayar ve karþý koyar. Bunun üzerini tutuklanýr ve hapise atýlýr. Ýçerde herkes Türkçe konuþuyor ve konuþulanlar da ihtiyarý
açmaz. Herkesin ziyaretçisi gelir, Çirçin amcanýn ne geleni olur ne de gideni.
Gözlerinden Kýrkýsrak tüten Çirçin amca ellerini yukarý kaldýrarak ‘’ya Xade
ja mýnra Kurmaca ki býþine (ya Allah bana bir Kürt gönder)’’ der. Bir kaç gün
sonra bir Kürt yakalanýr getirilir. Gardiyan ‘’al ihtiyar sana bir Kürt getirdim’’der. ‘’Hiç olmazsa sohbet ederiz’’diyen Çirçin amca hal hatýr sorduktan
sonra, bakar adam namazlý, niyazlý ‘’navi ta ba xer (adýný baðýþla)’’diye sorar.
Adam’’navi mýn Osman-e Dellýk’e (adým Kancýk Osman)’’ deyince, Çirçin amca
tekrar elini yukarý kaldýrmýþ ‘’ya Xade mýn la ta Kurmancak xast, mýn Osmane Dellýk’e naxast (ya Allah ben senden bir Kürt istedim, Kancýk Osman’ý istemedim)’’demiþ. Çirçin amcadan kalma bu özdeyiþ o günden beri Ýç Toroslar’da
sýrasý geldiðinde kullanýlagelmiþ.

ahmet güven

www.dallikavakkoyufm.com
Baa dn
Kullanc profilini gr zel mesaj gnder Kullancnn web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Mesajlar gster:   
Yeni Balk Gnder   Cevap Gnder    dallikavakkoyufm.com Forum Ana Sayfas -> AHMET GÜVEN Tm saatler GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Sein:  
Bu forumda yeni konular aamazsnz
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz